Tvorba vlastní postavy

11. prosince 2013 v 12:22 | Astrid (HOS)
Vytvořit si svou postavu, si žádá dost trpělivosti a ne vždy je to úplně procházka růžovým sadem. (To už jsem konec konců psala, takže se posuneme jinam.) Takže o tom napíšu všachno co za svou krádkou praxi vím.
(Tipy budou s hvězdičkou, rady pod číslem.)

* Doporučuji si vymyslet historii, bude se Vám hodit, znám dost lidí co si ji předem nevymysleli a teď toho hořce litují, takže alespoň náčrt by byl vhodný.


1.) Otázky

Jak už psala autorka v jednom z doporučených odkazů: "Klaďte si otázky."
S tím souhlasím, klaďte si různé otázky takřka na všechno, vřele doporučuji takzvanou; 'A proč?' otázku a pořáda si odpovídat a znova a dokola na všechno. Takže tady začneme první.


2.) A proč? č.1

Pakliže jste si mou radu pod hvězdičkou vzali k srdci tak máte polovinu práce s charakterem postavy hotovou. Teď už jen zbívá zeptat se sami sebe a proč postava jedná tak jak jedná? A proč to a to udělala? Na to si odpovězte a vodítkem Vám může být minulost, vy taky neděláte věci jan ak bezdůvodně. Já věřím v to že všechno co prožijeme se nám natiskne do duše a to vás utváří. Jak řekl Brumbál: "Toho kdo jsi z tebe nedělá osud ani chyby, ale tvoje volby." Dejte jí tedy možnost volby.

* Napište si na papír graf Vaší postavy a podle něj se řiďte. Takže vlastnosti a jak na sebe věci navazují. (Např. Nějaká událost (autonehoda) -> vliv na postavu (Samotářskost, strach z krve), a takhle pokračujet, aneb co mělo jaký dopad.)


3.) A proč? Po 2.

A proč se stalo to a to? Je to možná trochu divná otázka, ale všechno souvisí se vším, takže si sami sobě položte otázku, čím jste chtěli docílit toho a toho a proč jste udělali to a to? Líp tak pochopíte souvislosti, jak u své postavy tak později se svým okolím.


4.) Věk

O tom jak těžké je hrát tu a tu postavu, toho a toho věku je psáno v odkazu z článku 'Odkazy, které by se mohli hodit' já se spíš zaměřím na reálie ve světě Pána prstenů. A to respektive vnímání dospělosti.

Člověk: no to je nám asi jasné.
Trpaslík: přesně se to neví, ale já to odhaduji tak na 50 rok života (žijí i 300 let, tak by to odpovídalo.)
Elf: od 100 roku života.
Hobit: Jako lidi.

Tím je Vám doufám i jasné že pro elfa bude třeba i dospělí člověk děckem, stejně jako pro trpaslíka. V Pánu prastenů je část kde Gimli říká Legolasovi "chlapče" což je správně protože Gimli je už starný trpaslík a Legolas docela mladý elf, takže ač jsou mezi nimi stovky let, je to vlastně dobře.

* Doporučuji si přečíst ty odkazy.


5.) Vzhled

Vzhled je důležitá kapitola v tvorbě postavy, je jasné že hobit bude malý a zavalitý a trpaslík zase větší a vousatý. Ale přes to bude vzhled postavu provázet celou hru a nedá se změnit. Proto se zaslouží o něm napsat něco víc, protože je důležitý také ze strany psychiky. Jinámi slovy dotváříte jím charakter a ovlvňujete okolí a náhled na vaši postavu ostatními, třeba bude krásná a uvnitř skažená a nebo to bude dobrák s jedním zubem a třemi vlasy? To je na Vás, snažte se být originální.

K pravidlům popisu u registrace napíšu toto: Do popisu píšeme jen to co je vidět nebo to může někdo jiný identifikovat (rozumně nikdo nemáme na čele vepsán svou výšku) takže napište to asi takhle: měří něco mezi 120-125 cm což je na hobita až nadprůměrné. Tak by to šlo. Zvláštní znaky a tetování pište do poslední kolonky ke schválení.
Popis by měl být oběktivní, takže žádné krásný ani pronikavý, to si musí tan jiný hráč určit sám. To máte stejné i třeba s chladným hlasem, jak se liší od teplého? To musíte hrát na fóru.


6.) Charakter

Osobnost by měla vycházet z prožitků a historie potavy. Na začátek je dobré si načrtnout nějaké ty základní rysy postavy a pak pokračovat do hloubky, kdo trochu rozumí psychologii může si ji zaškatulkovat podle extroverze, introverze, podle toho zda je melancholik, snagvinik, cholerik nebo flegmatik. Udělejte si mustr a pár tráninkových situacích a sledujete jak by se asi zachovala. Všechno do sebe musí zapadat a mít svůj důvod.


7.) Plochá postava

Pojem plochá postava znamená postavu jež vlastně není propracovaná do hloubky, když se Vás zeptám jakou má Vaše postava ráda barvu, musíte mi během chvilky odpovědět a neváhat, musíte mít rozpracované i věci co třeba nebudete potřebovat, oblíbené květiny, nebo co dělá když je nervózní, jak se zachová v hádce?
K tomu Vám poslouží níže přiložený dotazník, jsou to věci které by jste měli vědět. Každý člověk je jedinečný, doporučuji si vzít papír a tužku a napsat si to. Hlavně nezapomeňte dát postavě i špatné vlastnosti.

Řeknu Vám tajemství, čím víc toho o své postavě víte tím živější je.


8.) Graf

Oběvila jsem docela dobrý způsob jak si vysvětlit motivece postavy k tomu a k tomu, všechno musí mít nějaký důvod. Takže já si vždycky doprostřed papíru napíši jméno;
Třeba Alvire (teď jsem si to vymyslela.) to si zakrouškuji a od toho si udělám šipku -> k nějaké její získané vlastnosti, třeba panická hrůza z jehel -> udělám šipku a nad ni si napíšu otázku proč? Nebo Důvod? A napíši třeba že byla jako dítě velmi nemocná a musela chodit každý den na injekce (teď nám vyvstává otázka: To to bylo tak hrozný?) -> Důvod? Protože byla z vesnice a nemocnicr byla daleko píchala jí injekce každý den matka (no matka to logicky asi moc neovládá) můžete si přidat vysvětlení -> její matka byla účetní.

Tak asi takhle nějak a pořád dál a dál až se Vám ty jednotlivé důvody začnou spojovat a navazovat na sebe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama